Програмування автомобільних ключів

Процедура програмування ключів схожа на багатьох авто. В основному авто виробник закриває несанкціонований допуск до роботи з ключами пін кодом, на деяких авто пін шестизначний, на деяких десяти і навіть дванадцяти значний, причому буквенно цифровий, такого формату: F2635D874ACF. Простому користувачеві авто це ні про що не говорить, фахівці прекрасно в курсі про що я тут зараз.

Toyota наприклад поставилася до цього питання простіше, (з одного боку) існує поняття “майстер ключ 1, 2, 3” і сервісний ключ. За допомогою MASTER ключа, легко можна видалити старі загублені ключі через сканер, і додати нові. Маючи на руках лише сервісний ключ (SUB KEY) ми не зможемо дописати чи видалити будь які ключі з пам’яті авто. Тут зворотна сторона медалі, далі по дилерській процедурі йде заміна іммобілайзера, заміна личинок замка запалювання і дверей, яка дуже дорога і не швидка за часом. Але це дилерська процедура, ми ні чого не змінюємо і не розбираємо, клієнт економить гроші, за рахунок того що ми відновлюємо працездатність рідних елементів авто.
На таких марках як Merсedes і BMW ключі в пам’ять авто прописані вже з заводу виробника, і як такий дилерської процедури навчання ключів у цих брендів немає. Можна блокувати при втраті будь-які ключі, потім відновити при його знаходженні.
На групі VAG, Volvo, дилерська процедура адаптації ключів це он-лайн процедура при якій діагност не бачить пін-коду, йому досить включити запалювання підготовленими ключами, тоді коли сервер дозволить доступ до адаптації.
Копіювання ключів, чіпи для авто запуску

Процедура копіювання ключа на спеціально підготовлений чіп (в залежності від оригінального ключа) простіше, з точки зору користувача приладу який вміє копіювати ключ, не потрібно вираховувати пін-код авто, не потрібно підключатися до машини, не потрібно знімати будь-які модуля з авто, все зробить прилад. Легко копіюються транспондери 4С, 4D 40 бітного шифрування, деякі транспондери 80 бітного шифрування і трохи з серії Megamos-48. Такі авто як Audi Volkswagen Merсedes BMW не піддаються злому, тут потрібен зовсім інший підхід.

Чи варто встановлювати ГБО на турбо двигун?

  Що таке турбодвигун?

Відомо, що турбокомпресор (турбіна) на бензиновому двигуні або дизелі дозволяє нагнітати повітря в камеру згоряння примусово і під тиском. В двох словах нагадаємо про принцип роботи турбіни: відпрацьовані гази, які виходять через випускні клапана,   розкручують крильчатку, яка в свою чергу приводить в рух нагнітач повітря, що забирає холодне повітря ззовні. Холодне повітря під тиском подається в циліндри разом з паливом. Чим більше повітря, тим більше можна закачати пального, а отже, і збільшити потужність двигуна, причому немає необхідності фізично збільшувати розміри самої камери згоряння.

Це рішення дозволяє зробити такий двигун більш потужним і при цьому більш компактним а також не відбувається значного приросту у вазі, проте потужність двигуна значно зростає. Також, якщо порівнювати турбодвигун з атмосферним аналогом, який має аналогічну потужність, агрегат з турбіною виявиться більш економічним і екологічним варіантом. В результаті турбодвигун стає потужнішим від атмосферних аналогів на 20-30% і більше (залежить від ступеня нагнітання повітря).

 

Отже, з описаного вище можна виділити наступне:

  • Компактність і вага;
  • Екологічність;
  • Менша витрата пального;
  • Високий показник крутного моменту;

Недоліки:

  • З урахуванням того, що сама турбіна за розмірами невелика і є готовим рішенням в корпусі, в загальній схемі обов’язково присутні додаткові елементи у вигляді інтеркулера та ряду інших пристроїв. Сам турбодвигун також дорожчий у виробництві, так як сильніші навантаження потребують використання більш міцних і жаростійких деталей.
  • Відзначимо, що бензинові двигуни з турбіною мають більш високу схильність до появи детонації. Це означає, що двигуни чутливі до якості палива, особливо якщо брати до уваги ситуацію на території України.
  • Те ж саме можна сказати і про оливу для двигуна. Вибір оливи для турбованого двигуна обмежується невеликим списком, в який входять спеціальні оливи. Більш того, олива і фільтри потрібно міняти частіше (бажано кожні 5-6 тис. км.). Справа в тому, що олива з двигуна також змащує турбіну, яка, в свою чергу, сильно розігрівається.

Чи варто встановлювати ГБО?

 

Головною перевагою використання ГБО є економія коштів на паливі. Це особливо актуально у випадку з турбодвигуном, так як для його нормальної роботи потрібно заправляти бензин А-98.

Багато людей, які ніколи не встановлювали газове обладнання на свої автомобілі, вважають, що воно є небезпечним і погано впливає на автомобіль в цілому. Але це зовсім не так. Насправді, ГБО є абсолютно безпечним і не шкодить автомобілю, якщо воно було правильно підібрано, встановлено та налаштовано.

Газ перемагає бензин не тільки в ціновій боротьбі. Можна виділити ще багато причин установити ГБО в автомобіль. Деякі з них криються в експлуатаційних характеристиках. О них і поговоримо далі.

Швидкість згоряння

Газ згорає повільніше бензину. Це знижує навантаження на поршневу групу та колінчатий вал. Завдяки цьому двигун працює м’якше.

Дифузія

Завдяки своїй структурі газ майже повністю згорає, не залишаючи осадку. Завдяки цьому в поршнях двигуна, клапанах та свічах запалювання не залишається нагару.

Антидетонаційні властивості

Газ має високе октанове число (103-105), яке вище за нормативну шкалу бензинових двигунів. Тому, якщо ваша автівка працює на газі, ви можете не боятися детонації двигуна.

В якісному газі немає каталізаторів знищення металу

Сірка та свинець можуть знищувати камеру згоряння. Але в чистому автомобільному газі їх немає. Немає їх – немає ф проблеми.

Стабільність агрегатного стану

Газ потрапляє в двигун в вигляді пари, завдяки чому майже не взаємодіє з моторним маслом. Він не змиває масляну плівку зі стінок і не розбавляє масло в картері.

 

Чи можна встановлювати ГБО на турбований двигун?

 

Встановлення ГБО на автомобіль з турбокомпресором це буденність для станцій з кваліфікованим персоналом, адже більшість сучасних авто оснащені турбокомпресором намагаються дотримуватись екологічних норм.

На що потрібно звертати увагу при встановленні ГБО для турбодвигуна:

  • наявність турбоями при низьких оборотах і підвищена витрата пального. З затримками відгуку виробники автомобілів успішно борються за допомогою встановлення двох і більше турбін (бітурбо) або шляхом специфічних налаштувань двигуна. Підвищений апетит двигуна намагаються нівелювати, підвищуючи точність упорскування. Коли встановлюється газ на турбований двигун, підбираються газові електронні блоки (ЕБУ) з відповідними програмами управління уприскуванням.

 

  • Неправильна суміш, як відомо, стає також причиною прогорання випускних клапанів. Відбувається наступне: клапани відкриваються, коли паливно-повітряна суміш ще повністю не згоріла. Матеріал клапанів, здатний витримувати високу температуру, але безсилий проти полум’я на випуску. І не важливо чи встановлений газ на турбодвигун або машина працює в штатному режимі – на бензині.

 

Домогтися необхідного співвідношення паливної суміші в двигуні з турбокомпресором можна лише за допомогою вибору правильного обладнання та налаштування.

  • Форсунки ГБО повинні бути тільки швидкісні і продуктивні (типу AEB, Barracuda, Hana та інші).
  • Редуктор повинен мати запас по потужності.

 

Ми рекомендуємо, Вам встановлювати якісне газобалонне обладнання на автомобіль на досвідчених та кваліфікованих СТО.

Ми встановлюємо обладнання гарантією 3 роки без обмеження пробігу. СТО «АвтоГаз Сервіс» – це якість, чесність та відповідальність.

Наш персонал кваліфікований та досвідчений і виконують роботу будь-якої складності.

 

РОЗСТРОЧКА

ЕКОНОМ СЬОГОДНІ-ПЛАТИ ПІЗНІШЕ.

 

 

Автогаз Сервіс надає розстрочку прямо на місці встановлення ГБО.  Все, що потрібно мати клієнту це паспорт і код та 15-20 хв часу.

 

 

Порядок надання розстрочки:

  • огляд автомобіля;
  • підбір комплектації ГБО, для переобладнання автомобіля;
  • узгодження вартості ГБО;
  • оформлення заяви по наданню розстрочки;
  • оформлення договору про надання розстрочки .

УМОВИ РОЗСТРОЧКИ

  • Перший внесок – 0% (більше, за Вашим бажанням).
  • Сума розстрочки – від 300 до 75 000 грн.
  • % ставка – 0% .
  • Щомісячна комісія – 0%.
  • Термін розстрочки – до 4 місяців.
  • Разова комісія – 0.0%.
  • Страховий тариф – 0,0грн.
  • Без довідки про доходи.
  • Дострокове погашення без комісій.
  • Рішення щодо розстрочки займе 15-20 хвилин.
  •  Жодних переплат-переконайтесь.
  • Розстрочка на більший термін  також можлива ,всі деталі розглядаються на спеціалізованому СТО «АВТОГАЗ СЕРВІС».

 

Встановлення ГБО у розстрочку  на короткий період ,за умови активної експлуатації автомобіля, є вигіднішим  ніж банківський депозит. Наприклад : при пробігу 5 тис. км на місяць бюджетний комплект газобалонного обладнання 4-го покоління окупиться до 4 місяців. Отже, за кожний місяць заощаджується приблизно четвертина вартості ГБО. Практично виходить , що ви поставили свої кошти під депозит на 4 місяці під 25 %. При цьому ресурс основних агрегатів газового обладнання в декілька разів перевищує пробіг окупності . Зазвичай розстрочка не передбачає сплати відсотків , комісій, страхувань та інших платежів за користування грошима банку.Тому більшість фінансових установ обмежують розстрочку коротким терміном до пяти-шести місяців, на так званий «нульовий період». Банки надають розстрочку і на довший період, але вони вже нараховують різні додаткові оплати, такі як: процентна (%) ставка , разова комісія, страхування і т.д.. Тому, основним недоліком назвемо те, що розстрочку не вигідно брати на довгі терміни. Якщо ви хочете отримати кошти від банківської установи , на період більший від півроку, то вигідніше оформити кредит.

Скористайтеся розстрочкою і Ви будете задоволені.

Ваш надійний партнер “АВТОГАЗ СЕРВІС”

Ми не рекомендуємо і не встановлюємо ГБО з мультиклапаном класу «В» і класу «А»  ?

Дуже часто , при переобладнанні свого авто на газ , у власників виникає багато запитань. Який мультиклапан краще використовувати  і чи можна на цьому заощадити?

Є СТО які для того, щоб утриматись на ринку послуг по переобладнанню авто на газ, вдаються до хитрощів , не пояснюючи клієнтові деталі комплектації ГБО. Власника авто цікавить як дешевше поставити ГБО і тому, деякі СТО озвучують конкурентні ціни з мінімальними комплектаціями.

На нашому СТО ми провели опитування клієнтів, які мали намір переобладнати своє авто на газ . Надавши їм відповідну інформацію про комплектацію ГБО з мультиклапаном класу «А» і «В» та інформацію про комплектацію з мультиклапаном класу «Е» (де цінова різниця становить 20 євро) та надання повної інформації щодо ціни та безпеки , вони обрали безпеку і надали перевагу дорожчій комплектаціям ГБО, тобто  з мульклапаном класу Е .

Чому Автогаз Сервіс не рекомендує і не встановлює ГБО з мультиклапаном класу «В» і класу «А»  ?

Давайте дізнаємось, що таке мультиклапан , яка  його будова та функції,  і які класи (типи) існують? І  відповідь буде очевидна.

    Мультиклапан – це пристрій, який відповідає за введення та виведення газового палива з балона, а також відповідає за його зберігання, транспортування та збереження безпечного тиску газу.

Клапанний блок встановлюється безпосередньо в горловину газового балона.

Пристрій і робота мультиклапана, передбачає ряд функцій , таких як:

  • контролююча – це наповнення ємності (балона) до заданих значень з можливістю відстеження кількості палива;
  • виконавча – це первинне очищення LPG (зрідженого нафтового газу) і його подача до двигуна;
  • запірна – це надійне зберігання паливної суміші, яка знаходиться під тиском;
  • запобіжна – це відведення надлишкового тиску газу з балона, який може утворитися при підвищенні температури навколишнього середовища, а також запобігання витокам LPG (зрідженого нафтового газу), причиною яких можуть бути несправності інших елементів системи (наприклад, обрив магістралі).

Існують мультиклапани для внутрішніх тороїдальних , зовнішніх тороїдальних  та циліндричних балонів. Вони діляться на три типи, які принципово відрізняються набором допоміжних захисних механізмів – класи «B», «A», «Е» (євро), за європейською класифікацією клас 1, 2, 3.

В                                            А                                                 Е

 

 

Комплектація мультиклапана

 

В

 

А

 

Е

Металевий корпус (латунь), з отворами для впускної Ø 8 мм і видаткової Ø 6/8мм магістралей. + + +
Запірний вентиль (кран вихідного каналу, який примусово(вручну) перекриває подачу газу з балона). + + +
Забірна трубка (метал або пластик) з фільтром-сіточкою. + + +
Кільце ущільнювача / прокладка. + + +
Вузол відсікання з поплавком. + + +
Привід датчика рівня газу магнітного дії  (механічний або електромеханічний ). + + +
Група клапанів:
Швидкісний запірний клапан (на вихідному отворі-знижує потік газу з балону при пошкодженні магістралі) + + +
Зворотній клапан (дозволяє заповнити балон паливом і при закінченні заповнення, перекриває канал заправки). + + +
Клапан відсічення (обмежувач заправки при досягненні 80% від повного обсягу балона) + + +
Запобіжний – аварійний клапан ( випускає надлишок (при досягненні тиску більше 25 Бар) газу в атмосферу при нагріванні балона, через вентиляційні отвори) + +
Електромагнітний (ЕМК) запірний клапан- (з електрокатушкою ,автоматично в разі обриву або пошкодження видаткової паливної магістралі клапан практично повністю перекриє подачу газу) +
Антивибуховий- температурний запобіжник(клапан)-який при восокій температурі(120 °C) плавиться і відкриває доступ до виходу газу. +

 Основна відмінність класів «В» і «А»  від класу “Е” – це відсутність функціонально  важливих клапанів , таких як:

  • дистанційно запірний клапан (ЕМК)  з електромагнітною катушкою. При запуску системи ГБО , на катушку подається напруга , клапан автоматично відкривається і починається подача газу в магістраль газопроводу  а при виключенні  клапан перекриває подачу газу. Клапан автоматично , в разі обриву або пошкодження видаткової паливної магістралі , повністю перекриває подачу газу з балона. Це дуже важливий момент безпеки, особливо коли автомобіль стоїть в закритих приміщеннях або при ДТП.
  • Антивибуховий,температурний клапан-запобіжник , який при високій температурі плавиться і відкриває доступ до виходу газу. Уразі загорания складова даного клапана розплавляється і потік газу виходить через отвір, який утвориться, тим самим робить неможливим розрив балона, оскільки критичного тиску не створюється.

Експлуатація мультиклапана класу«В» і «А» по європейськими правилам безпеки заборонена.

Мультиклапан євростандарту класу Е (3) забезпечує максимальний захист та безпеку.

«Е» клас на сьогодні являється самим досконалим і безпечним.

Принцип роботи мультиклапана ГБО

 При наповненні балона скраплений газ через заправний пристрій (ВЗП – виносний заправний пристрій) по вхідній магістралі надходить до запірної арматури, де долаючи зусилля зворотних пружин клапанів  потрапляє в балон. У міру наповнення, рідка фракція газової суміші пересуває поплавок який з’єднаний з відсікаючим клапаном до верху балону.  Система налаштована таким чином, коли наповнення доходить до 80% від обсягу балону,  відсікаючий клапан замикає канал входу. Після відключення заправного пістолета зворотний клапан, через тиск в балоні, притискається до сідла, тим самим перекриваючи вихід газу.

Рівень газу.

Поплавок також з’єднаний з механізмом, який за допомогою магнітів змінює положення стрілки покажчика рівня газу. З метою контролю рівня газу в балоні або в салоні авто, для цього схему ГБО 4-го покоління доповнюють спеціальним електромеханічним датчиком рівня.

Вихід газу.

Далі з балона, через фільтр сітку забірної трубки, газ пропан-бутан (LPG) потрапляє в канал швидкісного клапана, далі через механічний вентиль, та блок електромагнітного клапану потім по вихідній магістралі до редуктора.

Забірна трубка буває різної довжини і діаметру (як правило, 6 або 8 мм). Підбирається в залежності від потужності двигуна автомобіля.

Пристрій швидкісного клапана запобігає витоку газу, при перевищенні швидкості його потоку більш ніж на 1 м / с (наприклад, через обрив прямому трубопроводі під днищем авто). Тиск газу, пересилюючи пружину, притискає пластиковий клапан (або металева кулька) до сідла, за рахунок чого замикається вихід палива.

Запобіжний клапан.

Запобіжний клапан (аварійний) стравлює надлишковий тиск газу, який може з’явитися, наприклад, через перепади температури при заїзді взимку в теплий бокс або при зміні погодних умов. Механізм налаштований на стравлення газу з позначки 2 700 ± 100 кПа, .За правилами запобіжний клапан повинен встановлюватися в тому місці резервуара, де пропан-бутан (LPG)  знаходиться в газоподібному стані, тому пристрій комплектується трубкою-приймачем, яка спрямована до верхньої частини балона. За допомогою неї відбувається відбір саме парової фази газу. Таким чином, здійснюється зниження тиску в балоні, а газ виходить через патрубок вентиляційного короба за межі транспортного засобу.

Електромагнітний клапан

Клапан з електромагнітною котушкою (дистанційно регульований) служить для перекриття подачі газового палива в автоматичному режимі. Як тільки припиняється напруга на котушці, пристрій перекриває подачу. Управляється блоком управління ГБО (ЕБУ) і повинен бути відрегульований на спрацьовування при зупинці двигуна, не залежно від положення вимикача запалювання. Винятком можуть бути автомобілі з системою старт-стоп.

Антивибуховий температурний механізм

Антивибуховий температурний механізм спрацьовує при пожежі. З підвищенням температури вище 120 ° C ± 10 ° C  пластикова вставка плавиться, після чого клапан починає відкриватися, і газ повільно виводиться через вентиляцію або згорає. Такий захист виключає вибух балона.

Мультиклапана також поділяють на «Standart» і «Extra». Для автомобілів з невеликою потужністю і невеликим споживанням використовують мульткіклапан під видаткову магістраль 6 мм (Стандарт), в разі монтажу на потужний автомобіль з великим об’ємом двигуна, де потрібна велика кількість газу, застосовують мультиклапан під видаткову магістраль 8 мм (Екстра).

Виробництвом мультиклапанів займаються такі світові виробники систем і компонентів ГБО: Tomasetto, BRC, OMVL, Lovato, AC Stag, Romano.

АВТОГАЗ СЕРВІС надає перевагу мультиклапанам Tomasetto і тільки класу «Е».

Памятайте , що правильний підбір обладнання, грамотна консультація і професійний монтаж ГБО-це Ваш спокій і безпека та запорука надійної роботи не тільки ГБО але і автомобіля в цілому.

 

Октанове число 105?

Дослідження спростували застарілу думку, що використання газу замість бензину – вимушена міра. Газове паливо згорає повністю, тому концентрація окислу вуглецю у вихлопі газового двигуна у декілька разів менша.
Автомобіль на бензині викидає в атмосферу сірчистий газ, який утворюється від згорання сірчистих компонентів палива, і тетраетилсвинець. У природному газі сірки, як правила, немає, а тому у вихлопах газового двигуна немає ні сірчистого газу, ні з’єднань свинцю.
У відпрацьованих газах бензинового двигуна із-за неповного згорання палива міститься і окисел вуглецю (СО) – токсична для людини речовина.
І газові, і бензинові автомобілі викидають в атмосферу однакову кількість вуглеводнів. Для здоров’я людини небезпечні не самі вуглеводні, а продукти їх окислення. Двигун, що працює на бензині, викидає порівняно речовини, що легко окислюються, – Етил і етилен, а газовий двигун – метан, який зі всіх граничних вуглеводнів найбільш стійкий до окислення. Тому вуглеводневий викид газового автомобіля менш небезпечний.
Газ як моторне паливо не тільки не поступається бензину, але і перевершує його по своїх властивостях.
Двигун внутрішнього згорання автомобіля працює по класичному чотирьохтактному циклу. Газоподібна суміш повітря і палива всмоктується в циліндр двигуна, стискується поршнем, запалюється іскрою, тисне на поршень і рухає шатуновий механізм, а потім викидається з циліндра.
Чим сильніше можна стискувати паливо без виникнення детонації, тим більша потужність двигуна. Антидетонаційну здатність палива визначають октановим числом. Чим воно вище, тим краще паливо. Середнє октанове число природного газу – 105 – недосяжно для будь-яких марок бензину.
Детонація [лат. detonare прогриміти] – розповсюдження полум’я в речовині з швидкістю, що перевищує швидкість звуку в даній речовині.
Двигун внутрішнього згорання працює на суміші повітря і розпорошеного палива. Для займання суміші потрібна певна концентрація палива. Газ, порівняно з бензином, горить при менших концентраціях, тобто при «бідніших» сумішах. У разі підвищення концентрації газу і збагачення суміші можна добитися збільшення потужності двигуна. Обідняючи суміш, навпаки, можна знизити потужність. Виникає можливість зміною складу суміші регулювати потужність двигуна: газ як паливо значно «послушне» бензину.
Експлуатація показала, що автомобілі на газі витриваліші – в півтора-два рази довше працюють без ремонту. При згоранні газу утворюється менше твердих частинок і золи, що викликають підвищений знос циліндрів і поршнів двигуна. Крім того, масляна плівка довше тримається на металевих поверхнях – її не змиває рідке паливо, і, нарешті, газ практично не викликає корозію металу.

Пропан-Бутан – синтетичне паливо. Його отримують з нафти і сконденсованих нафтових попутних газів. Щоб ця суміш залишалася рідкою, її зберігають і перевозять під тиском в 1,6 Мпа (16 атмосфер). Газобалонна апаратура для зрідженого пропан-бутану дещо простіша ніж для природного газу. Процес заправки автомобілів на газозаправних станціях нескладний і дуже схожий на заправку бензином.
По своїх властивостях зріджений пропан-бутан майже не відрізняється від стислого природного газу. То ж високе октанове число, ті ж непогані екологічні і експлуатаційні показники. Є у зрідженого пропан-бутану і перевага перед метаном – 225 літрів цього пального стає на пробіг близько 500 кілометрів, а метану, що поміщається у восьми балонах, удвічі менший. На зрідженому газі працює удвічі менше машин, чим на стислому і ось чому пропан-бутану отримують в 20…25 раз менше, ніж здобувають природного газу.

Фізичні властивості пропан-бутану

Зріджений газ, використовуваний як автомобільне паливо, є сумішшю пропану (С3Н8), Бутану (С4Н10) і незначної кількості (близько 1%) неграничних вуглеводнів.
Зріджений газ можуть виробляти як з нафти, так і з конденсатної фракції природного газу. Суміш вуглеводнів , що утворюється в процесі переробки поступає на установку, де в спеціальних колонах відбувається розділення на окремі фракції.
Пропан і Бутан очищаються від сірчистих з’єднань, лугу, води і інших компонентів. Залежно від марки, пропан і бутан змішуються в необхідних співвідношеннях.
Марка газу ПБА допускається до застосування у всіх кліматичних районах при температурі навколишнього повітря не нижче -20°С. Марка ПА використовується в зимовий період в тих кліматичних районах, де температура повітря опускається нижче -20°С (інтервал, що рекомендується -20°С.-25°С). У весняний період часу з метою повного вироблення запасів зрідженого газу марки ПА допускається застосування при температурі до 10°с. Вища температура може привести до небажаного підвищення тиску в газобалонній системі автомобіля і її розгерметизації.
В умовах холодного клімату (або взимку) в зрідженому газі, призначеному для використання як автомобільне паливо, повинен переважати пропан для кращої випаровуваної суміші: пропан залишається в рідкому стані при температурі нижче -42 °С, для Бутану ця температура складає -0,5 °С. На газозаправні станції згідно Госту 27578-87, введеному з 1 липня 1988 р., поступає зріджений нафтовий газ двох марок: літній ПБА- пропан- бутан автомобільний із змістом 50±10% пропану, останнє бутан і зимовий ПА – пропан автомобільний із змістом 90±10% пропану.
Щільність рідкої фази газу залежить від температури, із збільшенням якої щільність зменшується. При нормальному атмосферному тиску і температурі 15 °С щільність рідкої фази пропану складає 0,51 кг/л, Бутану – 0,58 кг/л. Парова фаза пропану важче за повітря в 1,5 рази, Бутану – в 2 рази. Температура кипіння бензину вища за температуру навколишнього середовища, а зріджений газ випаровується при нижчих температурах. Це означає, що бензин в баку знаходиться, як правило, в рідкому стані при атмосферному тиску, а зріджений газ в балоні – при тиску, відповідному температурі навколишнього середовища.
Питома теплота згорання, тобто кількість теплоти, що виділяється при повному згоранні 1 кг палива, – найважливіший кількісний показник його енергетичних можливостей. Розрізняють вищу і нижчу теплоту згорання. Як характеристика газового палива застосовують нижчу теплоту згорання – стандартну величину, що визначає енергетичні властивості газу і що показує, яка найменша кількість теплоти може виділитися при згоранні одиниці його маси
Октанове число газового палива вище, ніж бензину, тому детонаційна стійкість зрідженого газу більша, ніж бензину навіть самої вищої якості. Це дозволяє добитися більшої економічності використання палива в двигуні з підвищеним ступенем стискування споживаючих високооктановий (і дорогий) бензин. Середнє октанове число зрідженого газу – 105 – недосяжно для будь-яких марок бензину.
Дифузія. Газ легко змішується з повітрям і рівномір ніше наповнює циліндри однорідною сумішшю, тому двигун працює рівніше і тихіше. Газова суміш згорає повністю, тому не утворюється нагар на поршнях, клапанах і свічках запалення.
Тиск в балоні. У закритій посудині пропан-бутан утворює двофазну систему, що складається з рідкої і парової фаз. Тиск в балоні залежить від тиску насиченої пари, який у свою чергу залежить від температури рідкої фази і процентного співвідношення пропану і бутану в ній. Випаровування пропану вище чим бутану, тому і тиск при негативних температурах у нього значно вищий. Розрахунками і експериментами встановлено, що при низьких температурах навколишнього повітря ефективніше використовувати паливо з підвищеним вмістом пропану, оскільки при цьому забезпечується надійне випаровування газу, а отже і холодний запуск двигуна. Крім того, достатній надмірний тиск в балоні забезпечить надійну подачу газу в двигун. При високих плюсових температурах навколишнього повітря ефективніше використовувати паливо з меншим вмістом пропану, оскільки при цьому в балоні і трубопроводах створюватиметься значний надмірний тиск, що може вплинути на герметичність газової системи. Окрім пропану і бутану, до складу палива входить незначна кількість метану, етану і інших вуглеводнів, які можуть змінювати властивості палива. В процесі роботи двигуна може утворюватися невипаровуваний конденсат, який негативно позначається на роботі газової апаратури. Етан володіє підвищеним, в порівнянні з пропаном, тиском насиченої пари, що робить позитивний вплив на підтримку тиску в балоні при мінусових температурах і може зробити негативний вплив при плюсових температурах.
Зміна об’єму рідкої фази при нагріванні. Правилами Європейської Економічної Комісії ООН передбачена установка автоматичного пристрою, що обмежує наповнення балона до 80% його ємкості. Дана вимога пояснюється великим коефіцієнтом об’ємного розширення рідкої фази, який для пропану складає 0,003, а для Бутану 0,002 на 1°с підвищення температури газу. Для порівняння: коефіцієнт об’ємного розширення пропану в 15 разів, а Бутану в 10 разів, більше, ніж у води.
Зміна об’єму газу при випаровуванні
При випаровуванні 1 л зрідженого газу утворюється біля 250л. газоподібного. Таким чином, навіть незначний витік палива може бути дуже небезпечним, оскільки об’єм газу при випаровуванні збільшується в 250 разів.
Щільність газової фази в 1,5-2,0 разу більше щільності повітря. Цим пояснюється той факт, що при витоках газ насилу розсівається в повітрі, особливо в закритому приміщенні. Пари його можуть накопичуватися в природних і штучних поглибленнях, утворюючи вибухонебезпечну суміш.
Одорація. Застосовується для визначення можливих витоків газу органами нюху людини. При масовій частці меркаптанової сірі менше 0,001% палива мають бути одоріровані. Для одораціі застосовується етілмеркаптан (С2Н5SH), що є неприємно пахнючою рідиною щільністю 0,839 кг/л і з точкою кипіння 35°с. Поріг чутливості запаху 0,00019 міліграм/л, гранично допустима концентрація в повітрі робочої зони 1 мг/м3. Під час експлуатації автомобіля одорант може накопичуватися в газобалонній апаратурі, випускному тракті автомобіля, на відкритих поверхнях деталей. Виділення одоранта може відбуватися навіть при повністю герметичній газовій системі живлення при заправці автомобіля, зливі конденсату з редуктора і, головним чином, з відпрацьованими газами. Попадання одоранта в салон автомобіля походить з атмосфери на стоянках через відкриті вікна і двері, що може викликати запах газу в середині авто. Сірчисті з’єднання одоранта і самого газу знижують довговічність роботи редуктора внаслідок інтенсивного старіння мембран, гумових ущільнень і викликають корозію трубопроводів.
Запах одоранта з вихлопної труби особливо сильно відчувається при підвищеній токсичності відпрацьованих газів двигуна. У разі, коли їх токсичність в нормі або декілька нижче за норму, запах одоранта практично не відчувається і його накопичення в салоні автомобіля не відбувається.